Gönderen H.Levent KARAGÖL Etiketler:

Bu makalemizde, Windows, Linux ve Mac OS üzerinde popüler NoSQL veritabanı çözümü MongoDB ve bunun grafik kullanıcı arayüzü Robomongo'yu kurmayı göreceğiz.

Hemen, "Haydaa, Node.JS kategorisinde bu makalenin ne işi var" diye çıkışma. Bir sonraki makalemde, Mongoose üzerinden MongoDB ile veritabanı işlemlerini anlatacağım inşallah. Ancak NoSQL konusu Türkiye için yeni sayılır ve henüz bunların kurulumunu yapmamış arkadaşlar olabilir. Eğer bu iki uygulama sende kuruluysa, bu makaleyi direk atla, boşuna vakit kaybetme.

MongoDB'nin ne olduğuna ve Allah'ın bununla ne gibi lütufları bize sunduğuna bir sonraki makalede değineceğiz. Bu makalede sadece kurulum yapıyoruz. MongoDB, Open Source bir veritabanı sistemi ancak grafik arayüzü bulunmuyor. Bunun için başka bir Open Source uygulama olan Robomongo'yu kurmamız gerekiyor.

Not : Robomongo'dan başka alternatifler de var ama benim Open Source ve Cross Platform takıntıma alışmışsındır artık.

Öncelikle MongoDB'yi nasıl kuracağımıza üç işletim sistemi için de bakalım.


Windows Üzerinde MongoDB Kurulumu

İlk olarak MongoDB'yi resmi sitesinden indirmemiz gerekiyor.


Burada kurulu olan Windows için uygun linke tıklayarak gerekli dosyayı indiriyoruz. Takriben 100 MB civarında bir zip dosyasının inmesi gerekiyor. Bundan sonrasında aşağıdaki adımları dikkatlice yapalım.

  1. C:\'de "MongoDB" adında bir klasör oluşturalım.
  2. "C:\MongoDB\" klasörü altına "data" isimli bir klasör oluşturalım.
  3. zip içerisindeki klasörü (Ki ben bu makaleyi yazarken "mongodb-win32-x86_64-2008plus-2.4.8" adında bir klasör bulunuyordu), "C:\MongoDB\" klasörü içerisine atalım.


Bu durumda, "C:\MongoDB\" klasörünün görüntüsü aşağıdaki gibi olmalı.


Şimdi Command Prompt'u açalım ve sırasıyla aşağıdaki komutları çalıştıralım

  1. cd C:\MongoDB\mongodb-win32-x86_64-2008plus-2.4.8\bin
  2. mongod --install --logpath=C:\MongoDB\mongodb-win32-x86_64-2008plus-2.4.8\bin\mongodb.log --dbpath=C:\MongoDB\data\

Bunları çalıştırdığında karşına aşağıdaki gibi görüntünün gelmesi gerekiyor.Böylece MongoDB, windows servis olarak kurulmuş olması lazım. Services penceresini açarak kontrol edelim ve henüz Start durumda olmayan servisi sağ tuşa basarak Start konuma getirelim.Hepsi bu kadar. Windows üzerine MongoDB'yi kurmuş olduk.


Linux Üzerinde MongoDB Kurulumu

Linux'un pek çok versiyonu var ama ben en yaygın kullanılan Ubuntu üzerinde anlatacağım. İşin aslı, Ubuntu'da kurulum çocuk oyuncağı. Herhangi bir dosya indirmeye de gerek yok. Ubuntu Software Center'a girip "mongodb" diye ararsan direk karşına gelecektir. Kurulum için buradaki Install butonuna basman yeterli. Oldu bitti :)Eğer sunucu gibi grafik arayüzü olmayan bir makineye terminal üzerinden kurmak istersen, bu adresteki tarifi adım adım uygulayabilirsin.


Mac OS Üzerinde MongoDB Kurulumu

Maalesef elimde deneme yapıp ekran görüntülerini alabileceğim bir Mac OS kurulu makine yok. Ancak kurulum adımlarını bu adresten bulabilirsin. Aslında Mac OS, Unix tabanlı olması sebebiyle kurulumun Linux'a benzemesini beklerdim ancak nedense Windows'a çok benzer gözüküyor.


Robomongo Kurulumu (Windows, Linux ve Mac OS)

İşin güzel yanı, bunu bir kez anlatmam yeterli olacak, çünkü üç işletim sistemine de aynı şekilde kuruluyor ve çalışıyor. İlk olarak uygulamanın resmi sitesinden kurulum dosyasını indirmek gerekiyor.


Burada hangi işletim sistemini kullanıyorsak, onunla ilgili olan kurulum dosyasını indiriyoruz. Kurulum adımını anlatmıyorum, oldukça basit ve hata yapmanın mümkün olmadığı bir şekilde ilerliyor. Kurulum tamamlandıktan sonra uygulamayı çalıştırdığımızda, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyoruz.


İlk defa çalıştırdığımız için, bağlantı kurulacak MongoDB'yi burada belirtmemiz gerekiyor. Sol-üst köşedeki "Create" linkine tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.


MongoDB varsayılan olarak 27017 portundan yayın yapar ve kendi sistemimize kurduğumuz için buradaki yerlere "localhost" yazıyoruz (Farklı bir sunucuya kurduysak, oranın IP adresini yazmamız gerekecektir). Diğer kısımlara girmeye gerek yok, direk "Save" butonuna tıklayabiliriz. Bu durumda da karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.


Artık MongoDB'ye bağlanmaya hazırız. Tek yapmamız gereken, aşağıdaki "Connect" düğmesine tıklamak.

Not : Bunun öncesinde özellikle Windows'ta MongoDB servisinin çalışır durumda olduğundan emin olmak lazım.

Eğer her şey yolunda gittiyse, karşına aşağıdaki gibi bir pencerenin gelmesi gerekir.


Bu durumda, tüm kurulumları başarıyla tamamladık, sistemi ayağa kaldırdık ve bir sonraki makale için gerekli hazırlıkları tamamladık demektir. Geçmiş olsun.